NEPODCEŇUJTE PREVENCI

BUŤE ZODPOVĚDNÍ KE SVÉMU ZDRAVÍ

Co způsobuje zdravotní postižení?

- vrozená vada
- komplikace během těhotenství a při porodu
- invazivní oneocnění
- úraz nebo nehoda
- zdravotní komplikace vlivem stáří

meningokok vzal-studentce-obe-nohy-prezila-a-chce-se-vratit-ke-sportu_galerie-980


Někdy nastanou situace, kterým nelze předejít, ale život nám přínáší více těch situací, kdy můžeme svým zodpovědným přístupem mnohému předcházet, zvlášť když si uvědomíme jaké následky nás nebo naše nejbližší mohou postihnout.

Tereza prodělala nejzávažnější infekční nemoc, kterou v Česku můžete onemocnět - meningitidu. Lékaři jí dávali pouze 1% šanci na přežití.

Dívka bojovala o svůj život několik týdnů a nakonec nad zákeřnou nemocí zvítězila, ale následky si ponese celý život. Přišla o obě nohy, na pravé ruce o dva prsty a na levé o čtyři. Navíc jí přestaly fungovat ledviny a musela podstoupit transplantaci.

MENINGITIDA

SKRYTÁ HROZBA

10% populace jsou nosiči, ve věkové skupině kolem 19ti let, je tento počet nejvyšší - dosahuje téměř 25%. Běžným chováním mladých lidí, jako je sdílení společných prostor, cestování, líbání, kouření apod. se tato skupina stává pro vznik meningokokového onemocnění velmi rizikovou.

Následně pak přibližně 10% pacientů umírá a asi 20% z přeživších pacientů může mít závažné trvalé následky, jako je ztráta sluchu, amputace končetin, zjizvení kůže, porucha růstu, poškození ledvin, deprese, epilepsie, motorický deficit atd.

people 2601481_1920
meningokok vzal-studentce-obe-nohy-prezila-a-chce-se-vratit-ke-sportu_galerie-980


Příznaky
jsou zpočátku mírné, zaměnitelné s běžnou chřipkou, jako je horečka, bolest hlavy a kloubů, ale obvykle následuje velmi rychlý nástup onemocnění.

Meningokoková meningitida je zánět mozkových blan způsobený meningokokem, který pronikne do mozkomíšního moku. Infekce se projevuje horečkou, zvracením, bolestí hlavy, neklidem, citlivostí na světlo, poruchou vědomí, či křečemi. Nemoc může způsobit doživotní následky.

Meningokoková sepse je formou otravy krve. Meningokok se dostává do krve a již během několika hodin způsobuje celou kaskádu život ohrožujících pochodů. Jedním z prvních varovných signálů mohou být tzv. petechie – prokrvácená místa v kůži, tzv. hemoragická vyrážka. K úmrtí může dojít do 24 hodin.

PREVENCE

Jedinou známou ochranou, jak se proti meningokokovým onemocněním bránit, je očkování.
V současné době máme v ČR účinné vakcíny, které pokrývají nejčastější skupiny bakterií meningokoka.